Údržba nábytku


Jak udržovat nábytek

Pro zachování užitných vlastností nábytku je důležité řídit se při ošetřování těmito základními pokyny, aby nedocházelo k jeho předčasnému znehodnocení.

 

1.Všeobecná doporučení

Rozhodně se vyvarujte při čištění nábytku používání chemických rozpouštědel (trichloretylén, aceton, benzín apod.). Nastala by katastrofa, a to jak u čalouněných, tak i dřevěných částí nábytku. Dalším nepřítelem nábytku je přílišné množství vody.

 

2. Dřevěný nábytek

Ideální je používat na údržbu dřevěných dílů nábytku lehce vlhký hadřík, kterým plochy nábytku jemně omyjete a potom dosucha
Údržba nábytku vytřete suchým nejlépe bavlněným hadříkem. Chcete-li použít běžně prodávané prostředky na čistění nábytku, je nutno dodržovat návod výrobce. Nejlépe, když si prostředek na čištění nábytku, před použitím nejprve vyzkoušíte na méně viditelné části nábytku. Nikdy nepoužívejte na ošetření bílých nebo světlých ploch různé politury, barevné čističe nebo a leštidla obsahující olej. Na nábytek lakovaný matným lakem nedoporučujeme používat olejové politury, oživovací oleje a další přípravky s obsahem oleje, protože dojde k nerovnoměrnému vyleštění nábytku. Také nepoužívejte brusné a leštící pasty a jiné přípravky, které mohou poškrábat plochy nábytku.

 

Dobrá rada: Většinou to nejjednodušší řešení je vždy správné, proto se držte jednoduchosti a čím méně agresivní prostředky zvolíte, tím déle vám nábytek vydrží.

3. Čalouněný nábytek

Má-li látka na sedačce, pohovce nebo křesle déle vydržet, je nutné udržovat jí pravidelným ošetřováním a čištěním. Na všech typech potahových látek je nejvhodnější vyčistit skvrny ještě před jejich zaschnutím. Když se hned pustíte do čištění mokré nebo vlhké skvrny máte větší šanci na úspěch. Skvrny nedřete a nerozmazávejte, snažte se je odsát čistým hadříkem. Zapomeňte na hrubé kartáče, k čištění používejte jen jemný kartáč a savou houbu. Prach z čalouněného nábytku odstraňujte jemným kartáčem nebo vysavačem. Při větším znečistění můžete použít suchou pěnu nebo čistič na čalounění.

Šamponování provádějte opatrně, tak, aby pěna nepřišla do kontaktu s dřevěnými částmi nábytku. Pozor na to, aby se pěna nevtlačovala do tkaniny a nepromáčela ji. Šamponování provádějte přesně podle návodu, jinak můžete látku přikrýt přehozem a už jí nikomu neukazovat. Látku čistěte vždy jen po směru vlasu (nikdy nečistit krouživými pohyby kartáčkem), neperte (větší množství vody může znehodnotit výrobek), nežehlete. Čalounění typu mikroplyše lze čistit jemným kartáčováním a velmi jemným šamponováním.

Umělé potahy se složením 100% polyesteru, většinou umožňují použít vysavač s mokrým praním bez ztráty kytičky. Potah se osvěží, rozjasní a sedačka, pohovka nebo čalouněná postel je zase jako nová. Nejste-li si jistí se složením potahu nebo pokud skvrny po čištění nezmizí, objednejte si specializovanou firmu, která si umí poradit, má zkušenosti s čištěním a je si svou prací jistá.

Něco pro inspiraci

 

Líbil se Vám článek? Tak sdílejte, komentujte, potěší nás každá vaše reakce.

Jak udržovat dřevěný nábytek? Jak udržovat čalouněný nábytek? Jak vyčistit zašpiněný nábytek? To vše se dozvíte v našem magazínu o bydlení Nábytek NET
Údržba nábytku
Date Published: 12/11/2014
13
10 / 10 stars

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *