Sedací soupravy


Sedací soupravy tvoří základ většiny obývacích pokojů a do značné míry určují celkový estetický dojem místnosti. Místnost bez prostorné a útulné sedací soupravy vypadá příliš prázdně a střízlivě. Naštěstí nám dnešní doba nabízí širokou paletu sedacích souprav různých velikostí a tvarů, že si tu svou dokáže vybrat téměř každý. Rozmanitost však může působit i matoucím dojmem a možnosti se mohou zdát být nekonečné. Ušetřete tedy svůj čas i peníze a využijte následující tipy k vyjasnění vlastních požadavků, než začne samotný nákup.

Rohová kožená sedací souprava

Úvodem pár slov k základům…

V případě sedací soupravy se snažte o maximální sladění Vašich potřeb a očekávání. Potřeby předurčují její velikost, tvar a umístění. Očekávání už vycházejí spíše z Vašeho osobního vkusu, co se designu, barvy a materiálu týče. Sedací soupravu vybírejte s ohledem na celek, respektive místnost, v níž bude umístěna. Rozmyslete si dobře, jaký vzhled a materiál bude nejlépe vyhovovat Vaší představě o útulné a praktické sedací soupravě, přičemž v případě materiálu berte v potaz jeho snadnou údržbu. Výběr barvy přizpůsobte celkové barevné kompozici pokoje, zaměřte se hlavně na její sladění s barvami podlahy, koberců a záclon.

 Jak vybrat velikost a tvar?

V pokoji vyberte místo, na němž hodláte sedací soupravu umístit a vše změřte, přičemž míry si zaznamenejte, ať posléze při nákupu víte, jakou velikost sedací soupravy si můžete dovolit. Praktické je při posuzování velikosti sedací soupravy vzít v potaz velikost vstupních dveří, vyhnete se tak ošemetné situaci, kdy nebude jednoduše možné vybranou sedací soupravu do bytu či domu dostat. Velikost sedací soupravy volte přiměřeně k dané místnosti. Vyvarujte se přespříliš velikých sedacích souprav, u nichž se bude pokoj zdát přecpaný a naopak malých, u nichž bude pokoj vyvolávat dojem prázdnoty. Nezapomínejte, že právě sedací souprava bude většinou tvořit nejvýraznější prvek Vašeho obývacího pokoje. Pro velké místnosti se tak jako vhodné jeví pořídit kruhovou či sedací soupravu 3+1+1 (tedy hlavní trojmístnou sedačku a dvě křesla), to v případech, kdy chcete, aby sedací souprava byla ohniskovým bodem pokoje. Rohové sedací soupravy volte v takovém případě, kdy funkci ohniskového bodu místnosti bude plnit něco jiného (například konferenční stolek) a vy přesto chcete svým hostům dopřát dostatek pohodlí a prostoru. U menších místností dávejte přednost menším, celistvým sedačkám, u nichž ale dbejte na neotřelost barev a nápaditý design, které rozzáří celou místnost a upoutají pozornost každého návštěvníka.

rohova-sedaci-souprava-univerzalni-l-p-tyrkysova-orlan

A co se materiálu týče…

Estetika je u materiálu sice důležitá, ale doporučuje se zde klást spíše důraz na funkčnost. Vybírat lze zejména mezi koženými a klasickými látkovými materiály, přičemž u každého nalezneme silné i slabší stránky. Kožené sedací soupravy, zejména v tmavém provedení, působí jednoduše stylově a elegantně, zatímco látkové vytváří dojem útulnosti a pohodlí. V otázce funkčnosti mají látkové sedací soupravy několik výhod. V první řadě se látkové sedací soupravy mohou pochlubit dobrou prodyšností materiálu, která brání vzniku nepohodlí i při dlouhém sezení. Druhou velkou výhodou je jejich snadné čištění. Jednoduše lze stáhnout povlak a po vyčištění jej vrátit zpátky. Je tedy snadné u látkových sedacích souprav zachovat svěžest. Kožené sedací soupravy se mohou oproti látkovým pyšnit zejména delší životností, neboť kožený povrch podléhá opotřebení v podstatně menší míře. Rovněž údržba je silnou stránkou kožené sedací soupravy, kdy na většinu znečištění si vystačíte pouze s vlhkým hadříkem.

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *