Nechte se okouzlit stylem Provence


Provence – styl a nonšalance

Francouzská nonšalance a lehkost pohltí každého. Čas jakoby se zastavil a dýchne na vás dávný čas, který zklidní mysl i duši. Jednoduchost snoubená s originalitou a rafinovaností. To vše je symbolem francouzského naturelu. Klid, vyrovnanost, ležérnost a bezstarostnost se na vás z interiéru zařízeného stylem Provence lehce přenese.

Přinášíme vám seriál o stylovém bydlení ve stylu francouzského venkova.

I venkov může určovat směr

Počátky tohoto dekoru  začaly spatřovat světlo světa na francouzském venkově  počátkem 18 století. Potřeby bydlení venkovského lidu, neladily se stylem, který udávala bohatá Paříž. Cenová dostupnost, praktičnost a jednoduchost. To byly aspekty, které daly vzniknout tomuto designu. A protože francouzský venkov je nejsilněji spjat a reprezentován částí Provence, převzal styl její název.

Provence

 

Důmyslná jednoduchost

Hlavním symbolem jsou levandule, které lemují prosluněnou Provence. Pro tamní lid lehce dostupné – stačí si jen utrhnout a usušit. Najdete je ve vázách  nebo jako hlavní motiv menších obrázků na zdech, či jako malovanou ozdobu hrnečků.

Barvy jsou světlé, nejčastěji v bílých tónech, béžové a slonové kosti. Dodají prostoru ještě více světla a opticky jej zvětší. Ideální pro malé domky, disponující malými místnostmi, které bylo potřeba prosvětlit.

Nejtypičtějším znakem nábytku je tzv. patina, podle které styl provence zaručeně poznáte. Působí jakoby „oprýskaným“ dojmem, dnes samozřejmě vytvářeným uměle. Při jeho zrodu ovšem nebyl úmysl, ale využití všeho co doma bylo. Nábytek se používal po generace, a původní omšelost, spolu se zubem času, daly vzniknout stylu, který se z venkova probojoval až do paláců boháčů.

Kuchyně ve stylu Provence

Důležité drobnosti

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu “provensálského nábytku” je kvalitní dřevo, nejčastěji dub. Drobné detaily podtrhnou celkový dojem a vykouzlí atmosféru romantiky a spontánnosti. Nesmí chybět látkové textilie, ať už to jsou závěsy, polštářky či povlečení, nejčastěji s květinovými vzory.

Přírodní materiál, doplňky z proutí, košíky – to vše podtrhne osobité kouzlo romantické provence. Stejně jako detailnější řezbářská práce  na nožkách židlí, stolů a odkládací stolečků.

A nezapomeňte na základní pravidlo. Interiér zařízený ve stylu provence, charakterizuje útulnost a přírodní elegance. Přeplácanost mu opravdu nesluší.

Soutěž

Podělte se s námi o vaše fotky, jak se vám podařilo zařídit vaše obydlí ve stylu provence. 

Stačí přidat na náš Facebook a požádat přátele o like.

Majitel nejvíce olajkované fotky vyhrává. Soutěž ukončíme 31.března 2016

Sledujte náš Facebook – tam se dozvíte jaká bude hlavní cena. Zatím prozradíme jen to, že bude dost dobrá 😉

Použité fotografie:

François Philipp CC by 2.0

eshop Nábytek NET

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *