Montáž nábytku


Jak postupovat při montáži nábytku

Jistě jste to již zažili a nebo právě zažíváte. Vybrali jste si krásný nábytek a ejhle, místo obývací stěny nebo dětského pokoje, máte na chodbě pár krabiček. Po rozbalení přichází obvykle další šok. Kdo to z těch prkýnek dá dohromady? A proto jsme tu my s naším návodem a poradíme vám jak postupovat při montáži nábytku. Budete-li postupovat podle následujících řádků, na konci vás bude čekat odměna v podobě krásně smontovaného nábytku. A samozřejmě také hrdost na vlastní šikovnost.

1. Příprava montáže

Budete potřebovat nářadí. Obvykle si vystačíte s jedním plochým a jedním křížovým šroubovákem, kleštěmi (kombinačkami), kladívkem, gumovou paličkou (nemáte-li gumovou paličku, postačí dřevěné prkénko, ne dřevotříska, přes které budete tlouct) aNářadí k montáži nábytku nakonec je ideální pomocníkem bateriová vrtačka (utahovačka) nebo elektrický šroubovák.

Rozložte si krabice na podlahu, tak aby vám zbylo místo na montáž. Potom rozbalte všechny krabice, ale díly nábytku nechte prozatím v krabicích. Zkontrolujte zda máte návod kompletní nebo je jeden v každé krabici. Pokud jsou návody v každé krabici, nechte je na tam.

Vyberte si krabici se kterou začnete. Pro absolutní začátečníky doporučujeme vybrat si co nejjednodušší skříňku. Vyndejte návod, rozložte si opatrně, nejlépe na koberec nebo deku, jednotlivé díly a zkontrolujte podle tabulky prvků v návodu, zda je v krabici vše, co tam má být. Potom je velmi důležité zkontrolovat díly jestli nejsou poškozené. Při poškození některého z dílů či chybějících prvků nábytek nemontujte a kontaktujte prodejce. Ve většině případů nemusíte nábytek nikam posílat a slušný prodejce to s vámi vyřídí bez problémů. Jen pozor na dvě věci. V případě smontování poškozených dílů, nelze uplatňovat reklamaci a také mějte po ruce doklad o nákupu.

Dobrá rada:  Ideální je naskenovat nebo ofotit návod na kterém označíte co chybí nebo co je poškozené a zaslat prodejci mailem. Při poškození je dobré ještě nafotit vady a přiložit k mailu.

2. Začínáme s montáží

Návod na montáž

Při montáži nábytku postupujte přesně podle obrázků v návodu (tzv. piktogramů). Každý díl nábytku má v návodu své číslo a jeho

umístění je opět graficky znázorněno. Buďte opatrní při posouvání dílů po podložce, abyste povrch nepoškrábali.
Napřed vezměte díl s předvrtanými otvory do kterých patří dřevěné kolíčky. Při zatloukání kolíků postupujte opatrně, protože se často stává, že když moc přitlačíte na kladívko, kolík vyrazí na druhé straně desky obrovskou díru a je po nábytku. Takové poškození nejen nejde opravit, ale nikdo vám to nevyreklamuje. Pozor, nesmíte natlouct kolíčky do všech děr kam se vejdou :-) vždy jen na jeden ze dvou spojovaných dílů.

 

Dobrá rada: Poslouchejte zvuk kladívka při zatloukání a jakmile se zvuk změní, což je snadné poznat, ihned přestaňte zatloukat.

3. Kování

Kolíky máme úspěšně za sebou a jdeme na kování. Kováním se rozumí všechny panty, excentry, úchytky, hmoždinky. Na panty aNábytkové kování další kování, které je k deskám přišroubované je vhodné použít utahovačku, na které si nastavíme tzv. utahovací moment, to znamená sílu jakou bude šroub utahován. Na hlavě utahovačky nebo šroubováku je většinou stupnice, jakou silou mají být šrouby utahovány. Vyzkoušejte nastavení přibližně v polovině. Utahujte šroub a pokud začne utahovačka prokluzovat před dotažením šroubu, trochu zvyšte utahovací moment až dojde k jeho utažení.

Podle návodu našroubujte všechny panty, natlučte všechny kovové kolíčky, které budou držet poličky a také různé excentry nebo hmoždinky, jsou-li v návodu na svá místa.

 

Dobrá rada: Nesnažte se utahovat šrouby maximální silou, protože může dojít ke stržení předvrtaného otvoru a už do něj nikdy, nikdo, nic nezašroubuje.

4. Sestavení nábytku

Protože máme úspěšně jednotlivé díly nábytku osazené kováním a kolíčky, můžeme se pustit do jeho sestavení. Podíváme se do návodu, jak má vlastně ten kus nábytku vypadat. Jde-li o jednoduchou skříňku, máme dva boky, dno a strop. Pozor na prohození Montáž nábytkudna a stropu, neseděly by vám potom dvířka nebo šuplíky. Složíme boky se dnem a stropem a opatrně je gumovou paličkou doklepneme. Kdo nemá gumovou paličku, použije prkýnko a kladívko. Prkýnko položíme plochou na doklepávaný díl a uhodíme přes něj kladívkem, dokud není díl na doraz. Se silou úderu to zase nepřehánějte, lepší je uhodit 10 krát a nic nezkazit, než jednou a nábytek vyhodit. Je-li skříňka spojována ještě velkými šrouby tzv. konfirmáty, sešroubujte skříňku a dodržujte postup utahování jako u kování.

Když máme sestavený korpus, většinou je potřeba namontovat záda. Tady je trochu víc způsobů, jakým se záda nábytku upevňují. Nejběžnější je položit sololit na zadní stranu skříňky a natlouct hřebíčky. Další možností uchycení jsou vruty, nebo různé háčky, kolíčky, vruty s háčky atd. Když jsou záda dělená, spojují se plastovou lištou. Tu je potřeba nasadit ještě před konečným přibitím zad, protože potom, už jí většinou na pevně přibitá záda nenasadíte.

Dobrá rada: Když je skříňka spojená dřevěnými kolíky a konfirmáty, zkušenost říká, že není potřeba kolíky lepit. Pomůže vám to v budoucnu, kdy budete chtít skříňku nebo skříň rozebrat kvůli např. stěhování a znovu sestavit.

5. Dvířka a šuplíky

A jdeme do finiše. Šuplíky, pokud nejsou kovové a montované, oproti předchozí dobré radě lepíme a lepidlem nešetříme. Doporučujeme nechat šuplíky, alespoň den Šuplíkpořádně zaschnout, když nespěcháte, klidně je nechte vyschnout celý týden. Budou potom pořádně držet. Protože kování již máme fikaně namontované předem, tak po vyschnutí šuplíky nasadíme, přichytíme podle návodu a máme hotovo. Na dvířkách obvykle není co lepit, tak je nasadíme, přišroubujeme a je to.

Specialitou jsou skleněná dvířka. Tady musíme být velice opatrní, protože každá chyba se nám může vymstít. Postupujeme přesně podle návodu, kde je uvedeno jak se mají skla namontovat. Když dotahujeme šrouby procházejí skrz sklo, vždy se musíme přesvědčit, že se šroub nebude dotýkat přímo skla. Většinou má gumovou nebo plastovou podložku a průchodku. Průchodka je malá trubička z plastu nebo gumy nasazená na šroub, proto aby se nedotýkal skla. Šrouby utahujte s citem a maximální opatrností.

Dobrá rada: Na utahování šroubů u skleněných dvířek nepoužívejte elektrické nářadí. Použijte starý dobrý šroubovák, budete mít při utahování větší cit.

6. Usazení nábytku a končíme

No a máme skoro hotovo. Když máte jednotlivé skříňky smontované, můžete je poskládat do sestavy, která je buď daná návodem, nebo záleží na vaší vlastní fantazii. Jak vidíte montování nábytku není zase taková věda, jak to na první pohled vypadá. Když se budete držet návodu a našich rad, zjistíte, že žádná montáž nábytku pro vás nebude problém.

Obývací stěny

 

Dobrá rada: Při posouvání nábytku po podlaze se vyhněte příčným pohybům tzn. vždy se snažte, když už musíte s nábytkem šoupat, aby jste ho posouvali ve směru bočnic, nikdy ne do stran. Dřevotříska je křehká a při takovéto manipulaci se poškodí raz dva.

Pomohl vám náš návod? Sdílejte ho a nebo přidejte svůj komentář.

Jsme rádi za každou reakci. Napište třeba jaký další návod byste uvítali nebo co vám v tomto ještě chybí.

Montáž nábytku
Date Published: 01/09/2015
Kdo to z těch prkýnek dá dohromady? Poradíme jak postupovat při montáži nábytku. Na konci vás bude čekat odměna v podobě krásně smontovaného nábytku
9 / 10 stars

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *