Návod na montáž kuchyně


Koupili jste a sami si montujete kuchyňskou linku? Tak to bude chtít trochu příprav.

V první řadě zkontrolujte počet balíků, zda máte všechny. Obvykle jsou značeny třeba 1/12, což znamená první balík z celkem dvanácti. Dalším krokem je nalezení montážního návodu. Pokud není v balíku číslo jedna kompletní návod, pak budou návody jistě v každé skříňce samostatně a budeme je tedy vyndavat postupně, tak jak budeme pokračovat s montáží.

TIP: Nikdy nerozbalujte a nevyndavejte díly ze všech balíků najednou. Protože takto vytvořené „puzzle“ dá dohromady stěží i odborník :-) Postupujte od krabice ke krabici.

Za druhé je potřeba připravit nářadí. Ideální je mít elektrickou utahovačku (vrtačku na baterky) nebo elektrický šroubovák a elektrickou pilku (vyřezávačku). Potom si připravte kladívko, gumovou paličku, křížový a klasický šroubovák střední velikosti, kleště kombinačky, vodováha (větší), průhledný sanitární silikon, saponát a hadřík. Kdo nemá gumovou paličku, postačí kus prkénka, přes které budete tlouct kladívkem. Budete-li zavěšovat linku na betonový panel, je nutná elektrická vrtačka s příklepem. Nářadí k montáži nábytku

Pokud jste neobdrželi závěsnou lištu s kuchyňskou linkou, doporučujeme jí dokoupit. Umožní vám jednoduché zavěšení horních skříněk do roviny. Lištu koupíte v každém slušném železářství jako závěsnou lištu na kuchyňskou linku.

A můžeme začít montovat.

Rozbalíme první krabici, vyndáme návod, sáček s kováním (tzn. šrouby, kolíky, panty atd.) a rozložíme jednotlivé díly, ideálně na koberec, aby se nepoškrábaly. Prvním krokem je osazení kování na příslušné díly. Podle návodu našroubujeme kování, panty a natlučeme kolíčky.

TIP: Pozor při zatloukání kolíčků! Zatloukejte opatrně a poslouchejte zvuk kolíčku, jakmile se změní na tupý, ihned přestaňte. Často se stává, že kolíček při neopatrném zatloukání projede na druhou stranu desky a „koláč“, který na ní vyrazí, už neopravíte a nábytek je nenávratně zničený.

Při utahování vrutů elektrickou utahovačkou nebo šroubovákem je dobré nastavit si tzv. utahovací moment. Ten při větším odporu vrutu, zamezí utahovačce vrut protočit a strhnout tak materiál v otvoru. Povede-li se vám otvor strhnout, těžko do něj znovu něco zašroubujete.

Máme-li desky osazené kováním, můžeme je sestavit dohromady. Podle návodu si napřed zlehka a nasucho vyzkoušejte, zda díly do sebe zapadají, tak jak mají. Pokud je vše v pořádku, můžete použít lepidlo a díly napevno složit a slepit. Jsou-li při montáži použité velké spojovací šrouby tzv. konfirmáty, obvykle není potřeba používat lepidlo. V budoucnosti, tak můžete skřínku v případě potřeby, jednoduše rozebrat a zase složit. Po složení skříňky nasaďte podle návodu záda skříňky a upevněte. Dvířka a šuplíky nenasazujte.

Takto postupujeme až do smontování všech skříněk kuchyňské linky. Když máme všechny skříňky smontované, můžeme se pustit do osazení linky.

Napřed zavěste horní skříňky a až potom sestavte spodní. Důvod je jednoduchý, lépe se vám bude s horními skříňkami manipulovat, než kdyby jste museli skákat a nahýbat se přes spodní skříňky. Výška zavěšení horních skříněk u kuchyně je individuální. Obvykle se nechává prostor mezi pracovní deskou a spodní hranou horních skříněk cca. 50cm.

Takže počítáme výšku zavěšení: „spodní skříňka s deskou 85cm + 50cm mezera + horní skříňky 60cm (pozor: někdy 75cm a někdy i 90cm) = výška zavěšení od země 195cm (210cm, 225cm)“.

V požadované výšce si uděláme značky a vyvrtáme otvory pro závěsnou lištu. Nezapomeňte použít vodováhu, aby byla lišta v absolutní rovině. Potom připevněte závěsnou lištu, ideálně pomocí velkých vrutů s hmoždinkami. Vyplatí se nešetřit a raději použít více vrutů než méně. Budete mít jistotu, že vám linka nespadne.

TIP: Zavěšujete-li horní skříňky do sádrokartonu, doporučujeme použít vratové šrouby a z druhé strany zdi jako podložku prkno nebo širokou kovovou lištu. Linka se tak ze sádrokartonu určitě nevytrhne.

Lištu máme připevněnou a nyní na ní zavěste horní skříňky podle vašich představ. Nezapomeňte na to, že spodní skříňky by později měly rozměrově kopírovat horní skříňky. Po zavěšení horních skříněk, přichází na řadu jejich „vyladění“. Jednotlivé skříňky pomocí regulovatelného kování seřídíme tak, aby byly v ideální rovině. Pokud jste si jisti, že máte skříňky správně seřízené, spojte sousední skříňky pomocí vrutů napevno k sobě. Použijte vždy dva krátké vruty, a to takové, aby nedošlo k projetí vrutu dovnitř skříňky. Spojením skříněk dosáhnete lepšího rozložení váhy na závěsnou lištu a při větším zatížení jedné ze skříněk, vám skříňka neklesne mezi ostatními.

Horní skříňky tedy máme zavěšené a nyní je můžete osadit dvířky.

Teď se můžeme pustit do skříněk spodních. Jak jsme již uvedli výše, spodní a horní skříňky by se měly rozměrově navzájem kopírovat. Tedy tak, aby dvířka horní skříňky, nekončily v polovině dvířek spodní skříňky. Po sestavení skříněk je musíme opět vyladit. To znamená do vodorovné roviny. Pokud mají spodní skříňky regulovatelné nožičky, máte práci výrazně ulehčenou. Pokud nožičky nemají, budete si muset pomoci různými podložkami. Vhodné jsou lámací podložky pod nábytek, které koupíte v železářství nebo v obchodě z nábytkovým kováním.

Když máte spodní skříňky sestavené a vyladěné, spojte je, tak jako skříňky horní, jen použijte na spoj vruty čtyři, místo dvou. Protože spodní skříňky jsou více namáhané na pohyb a nedojde tak k jejich posunu. Dvířka a šuplíky prozatím neosazujte, protože napřed je potřeba připevnit pracovní desku.

 

TIP: Všechny neohraněné části skříněk, tzn. místa, kde je vidět čistá dřevotříska, je dobré pořádně zalepit sanitárním silikonem. V budoucnosti tak nenatáhne vodu a linka vám déle vydrží. Při práci se silikonem si napřed ruce potřete jarem, nebo jiným saponátem, nebudete potom zalepení od silikonu.

Pracovní desku napřed důkladně nasilikonujeme a to všude tam, kde není ohraněná. Potom jí položíme na spodní skříňky a přesně usadíme. Pro uchycení desky použijeme opět vruty, které přišroubujeme skrz spodní skříňky přímo do desky.

Po usazení desky nám zbývá již jen osadit dřez. Nemáme-li desku vyříznutou z výroby, musíme si pomoct sami. Podle šablony, která je zpravidla ke každému dřezu dodávaná, nakreslíte budoucí otvor. Nezapomeňte, že dřez by měl být umístěn nad dřezovou skříňkou, která je proto uzpůsobená. Potom vyvrtáte z vnitřní strany budoucího otvoru díru pro elektrickou pilku. Nasadíte pilku a řežete z vnitřní strany nákresu. Po vyříznutí vyzkoušejte nasucho usadit dřez. Je-li vše v pořádku, opět celý vyříznutý otvor důkladně vysilikonujte a dřez usaďte napevno.

TIP: Pozor na dvojdřezy a dřezy s odkapem, které zasahují i do ostatních skříněk. Budete-li mít hned vedle dřezu šuplíky, taky byste je nemuseli otevřít :-)

Nyní osaďte na spodní skříňky šuplíky a dvířka, dolaďte vše do roviny a máte takřka hotovo.

Poslední, co doporučujeme je použití těsnící lišty na pracovní desku. Nebude vám zatékat voda za linku a její životnost se opět o něco prodlouží. Není-li těsnící lišta součástí dodávky, koupíte jí v obchodě s nábytkovým kováním, nebo potřebami pro truhláře. Doporučujeme vzít sebou do obchodu kousek pracovní desky, aby odstín lišty přesně seděl k desce.

Lištu přidělat je vcelku jednoduché. Uříznete jí na potřebnou délku a spodní díl lišty přišroubujete vruty k pracovní desce. Potom už jen lištu nacvaknete do spodního dílu a máte hotovo!

 

Pište nám své zážitky a posílejte fotky, které vznikly při montáži kuchyňské linky. Psát můžete přímo na náš Facebook. Nejhezčí příběh a fotku tzn. kdo obdrží nejvíce liků, oceníme poukázkou na nákup nábytku ve výši 1000,-Kč. Uzávěrka 31.března 2015

 

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *