Feng šuej ve vašem domově


Zlepšit svůj život můžete úplně jednoduše – stačí přemístit pár věcí ve vašem domově. Jak je to možné? Seznamte se se starověkým čínským učením feng šuej. Je založeno na myšlence, že okolní prostředí odráží váš život a snaží se dosáhnout rovnováhy obou. Podle feng šuej mají všechny věci energii zvanou čchi a ta dokáže do vašeho domova přinést štěstí, bohatství a nové možnosti.

Ellen Whitehurst, jedna z autorek píšící o praktickém využití této filozofie, říká, že díky feng šuej nemusíte strávit léta na gauči u psychoterapeuta, abyste změnili svůj život – stačí gauč doma posunout.

Zkuste následující tipy, aby energie čchi proudila vaším obydlím.

 

Otevírejte dveře

Pokud bydlíte v rodinném domě, nejlepší dveře jsou ty přední. Otevřená a vábivá cesta umožňuje energii proudit do vašeho domu, zatímco při zavřených dveřích stagnuje. Chcete, aby vám příležitosti klepaly na dveře? Postavte před ně červenou květinu nebo je ozdobte červenými ornamenty – tato barva přitahuje energii, bohatství a štěstí.

 

Ukliďte

Podle feng šuej se přeplněný dům rovná přeplněné mysli. Ještě horší je, že nepořádek doslova vysává energii v prostoru. Nepomůže ani schovat ho třeba do skříně – nábytek má také vliv na tok energie. I nepořádek zastrčený někde na půdě ovlivňuje vaši mysl a zbytek těla.

764595765_3b66ee6f15_o
 

Hledejte rovnováhu

Ujistěte se, že v každém pokoji máte něco představující 5 základních prvků, tj. dřevo, zemi, kov, oheň a vodu. Cílem je, aby byly uzemněné, soustředěné a vyvážené ve vašem životě a prostředí.

Umístěte např. do pokoje dřevěnou misku naplněnou oblázky, svíčku a vázu s květinami anebo se pokuste do vašeho obydlí začlenit barvy, které základní elementy představují (černou pro vodu, zelenou pro dřevo, červenou pro oheň, žlutou, béžovou a hnědou pro zem a bílou pro kov).

feng shui kameny a miska 

Přeneste dovnitř přírodu

Je známo a mnoha výzkumy potvrzeno, že příroda uklidňuje, zmírňuje hněv a zvyšuje pocit radosti. Naplňte svůj domov přirozeným světlem, čerstvým vzduchem a rostlinami. Dobrou volbou jsou i obrazy s přírodními motivy.

 

Zrcadla používejte moudře

Zrcadla odrážejí energii, takže je umístěte tam, kde chcete zvýšit její proud. Rovněž se ujistěte, že odrážejí pěkné věci a ne negativní a s nízkými energiemi (např. odpadkový koš). A rozmyslete si, zda zrcadlo potřebujete v ložnici – může to sice být zajímavá “pomůcka” při sexu, ale není tak vhodné pro dostatečný spánek.

 

Nenechte čchi utíkat

Nejde těžit z pozitivní energie, která k vám přichází předními dveřmi, pokud hned unikne těmi zadními. Tomu lze zabránit vhodným rozmístěním nábytku či jiného dekorativního předmětu nebo koberců. Prostory můžete rovněž rozdělit pomocí závěsů anebo ke dveřím umístit broušený křišťál.

feng shui 

Ložnice má sloužit k odpočinku

Podle feng šuej je ložnice jednou z nejdůležitějších místností v domě, protože tam hledáme regeneraci, rovnováhu a mír. Je to rovněž místo snů. Pro podporu relaxace, dobrých snů i vašich přání používejte smyslné látky a nadýchané polštáře a neskladujte pod postelí různé věci – mohou váš spánek narušovat.

Stejně tak se nedoporučuje mít v ložnici vystavené rodinné fotografie. Je to nejintimnější místo vás a vašeho partnera a obrázky dětí, příbuzných či přátel mohou vést k tomu, že budete přemýšlet nad povinnostmi, což vaší mysli a tělu neumožní dostatek odpočinku. Do ložnice tedy umístěte jen fotky vás a vašeho manžela/manželky, partnera/partnerky a ostatní do jídelny či obývacího pokoje.

 

Těšte se z živých rostlin

Živé rostliny mají svou vlastní čchi. Proto si jich několik pořiďte namísto umělých. Nejlepší místa pro ně jsou kuchyň (vytvoří rovnováhu mezi horkými a studenými spotřebiči), jídelna (přitahují hojnost) a obývací pokoj (na podporu zdraví, života a vztahů).

206501817_a9eddff66a_z

 

Rozzařte svůj život

Jasné světlo rozproudí energii. Pokud šetříte na nákladech, pak umístěte silné světlo alespoň do chodby. Chodby představují meridiány (dráhy toku čchi).

Můžete rozsvítit i sami sebe tím, že se obklopíte věcmi, které vyvolávají pozitivní emoce a pozvednou vaši osobní čchi. Ty nejkrásnější věci dejte tam, kde na ně půjde dobře vidět.

Použité foto:

tronathan CC BY 2.0

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *