Babské rady: Vánoce těsně za dveřmi


Vánoční nálada nás obklopuje všude, kam se podíváme a i Štědrý den se kvapem blíží. Doslova nám již klepe na dveře. V našem dalším článku, těsně před Vánocemi, bychom Vám chtěli nejen popřát šťastné a veselé prožití svátků, hodně dárků pod stromečkem a příjemný rodinný Štědrý večer, ale také, protože nám na vás záleží, přinést další porci Babských rad, jež vám mohou pomoci zachránit například zmíněnou štědrovečerní večeři nebo ještě lépe oživit ducha Vánoc, či dokonce přivolat Ježíška!

1. Kapří nástrahy

 • Pěkně vypasený kapr je tradiční pochoutkou na českém vánočním stole, který by u štědrovečerní večeře neměl chybět v žádné domácnosti. Jenže, i když je pojídání kapříka pěkným a po celá léta dodržovanou vánoční tradicí, někdy se může stát, že právě tento zvyk dožene některého člena vaší rodiny na pohotovost. A trávit Štědrý večer v čekárně u lékaře nechce asi nikdo z nás. Proto je potřeba dát si během hodování velký pozor na malé kapří kostičky, aby se vám nezadrhly v krku.Pokud se tak ale přes veškerou vaší opatrnost stane, ještě se nemusíte lekat! První pomocí při spolknutí kapří kůstky je podle našich babiček CHLEBA.
 • Před servírováním kapra u Vánočního stolu proto nezapomeňte nakrájet alespoň pár krajíčků chleba a položit je (např. v proutěném košíku) poblíž. Nikdy nevíte, jestli je zrovna vy nebudete o letošních Vánocích potřebovat.
 • Když pak dojde k zadrhnutí kostičky v krku, pomalu a pečlivě rozkousejte každé chlebové sousto. Často právě chléb (i když nic jiného) napomůže k tomu, že kostička se pohne a uvolní vaše hrdlo. A vy si budete moci znovu užívat šťastné a veselé Vánoce.
 • Pokud však ani voda, ani chléb a ani další jiné vám známé metody nepomohou, pak opravdu nezbývá nic jiného, než jet na pohotovost. Pevně však věříme, že se vám a vaší rodině tato příhoda letos vyhne obloukem!

 

Pečený kapr

 

 

Další dobré rady týkající se štědrovečerní večeře:

 • Nepřejídejte se! Žlučníkové potíže vám jistě nezpříjemní večer u stromečku a trávit Vánoce na toaletě, také zrovna nepatří mezi ideální představy pohodových Vánoc.
 • Myslete na svou dietu! Pokud jste dietář/ka, trpíte cukrovkou nebo jinou obdobnou nemocí, při které máte nařízený jídelníček, myslete na to, že se vám nemusí vyplatit, že si „pro jednou“ dáte trochu víc cukroví nebo smaženého jídla. Nikdo neříká, že nemůžete ochutnat, ale raději s rozvahou!

2. Co nebo kdo je Ježíšek a jak ho nejlépe přivolat?

Máte malé děti a nechcete jim zkazit překvapení a radost z Vánoc tím, že jim sdělíte pravdu o Ježíškovi? Přemýšlíte ale, jak Ježíška správně zavolat tak, aby vaše děti nepojaly sebemenší podezření? Máme pro vás hned několik tipů, jak přivolat Ježíška, aniž byste riskovali, že zkazíte Vánoce svým dětem nebo dokonce i sami sobě!

 • CD nahrávka – Jedním ze způsobů, jak být po celou dobu s dětmi – těsně před tím, než přijde Ježíšek, je, že cinkání zvonečku nebo jiný obdobný zvuk nahrajete na CD, které pustíte po tom, co naaranžujete dárky pod vánoční stromeček. Musíte přitom ale myslet na určitou časovou prodlevu, která vám umožní vrátit se k dětem, např. si společně zazpívat několik vánočních koled nebo vyhlížet Ježíška z okna.. a teprve potom, aby se ozval ten očekávaný tón, díky němuž vaše děti nastraží uši a rozeběhnou se k rozsvícenému vánočnímu stromku!
 • Kuchyňské minutky – Dalším obdobným způsobem je nastavení kuchyňských minutek. Místo nahraného CD zkrátka jen natáhnete kuchyňský budík a pak už jen naladíte děti, aby poslouchaly, zda neuslyší Ježíška.
 • Pomoc Ježíškovi – Pokud mají vaše děti potuchu o tom, že Ježíšek je děťátko, které nosí dárky, můžete jim říci, že takový malý Ježíšek zkrátka potřebuje trošku pomoct s naaranžováním a rozsvícením stromku. Dejte dětem za úkol pozorovat večerní oblohu, aby se dívaly, jestli se už Ježíšek blíží a jděte Ježíškovi k vánočnímu stromečku trošku pomoct. Pak jednoduše můžete pro děti přijít nebo na ně zavolat (a zacinkat na zvoneček) přímo od stromečku. Můžete navíc vyřídit dětem od Ježíška pozdrav a nebo jim vylíčit, jak zrovna dnes vypadal. Uvidíte, že z té vší radosti, nepojmou vůbec žádné podezření.

 

Vánoční stromek - osvětlení

3. Další dobré rady k vánočnímu stromku

 • Prskavky – prskavky mohou vánoční stromeček krásně oživit, navíc připomínají hvězdičky na nebi, z kterých se k nám Ježíšek snáší (a prskavkami nám za sebou nechává památku). Přesto je jejich zapálení na stromečku poměrně riskantní. Stačí jediná jiskřička, aby vám stromeček (a nedej bože i dárky pod ním) vzplály. Raději odložte prskavky stranou a jděte je s dětmi zapálit buď ven, a nebo alespoň stranou od stromečku. – Přitom např. můžete Ježíškovi poděkovat za dárečky.
 • Svíčky – Spousta rodin dnes již dává přednost elektrickému osvětlení na stromečku, přesto by někteří možná chtěli na stromečku zapálit opravdové voňavé svíčky. I zde však hrozí vzplanutí. Raději si zapalte svíčku na štědrovečerním stole. O atmosféru Vánoc tím rozhodně nepřijdete.

Použité foto:

Chris RubberDragon CC BY 2.0

Gray Lensman QX! CC BY 2.0

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *