Babské rady: úklid domácnosti II.


Boj se skvrnami a zápachem!

Umíte si skvěle poradit s nejrůznějšími nástrahami nepořádku při běžném nebo velkém úklidu vaší domácnosti? Po vašem zásahu se vždy celý váš byt leskne čistotou a veškerý nábytek i dekorace vypadají jako právě koupené? Dokonce i zrcadla a podlahy se vám dokonale lesknou! – Je to však tím, že utrácíte spoustu peněz za prvotřídní úklidové přípravky nebo tím, že při úklidu trávíte více času než je záhodno?! Zkuste omezit jedno nebo druhé a využijte babských rad, které vám úklid domácnosti nejen zpříjemní, ale ušetří vám spoustu času i námahy.

Boj se skvrnami!

Nemusíte mít dům plný dětí, abyste se občas museli potýkat s těžko odstranitelnými skvrnami na místech, které nemůžete jednoduše setřít hadrem. Buďte si jisti, že skvrny si schválně vybírají ta nejnevhodnější místa! Také špatně odstraněná cenovka z předmětů vypadá nevkusně. S těmito babskými radami ale můžete na skvrny snadno vyzrát:

  1. Použijte technický nebo lékařský benzín na odstranění celé řady skvrn (od asfaltu, bláta, dehtu, krému na boty, barvy na vlasy, tuku, vosku, od žvýkačky… a dalších). Neředěný benzín má dostatečnou sílu proto, aby po skvrnách nezůstalo na vašem nábytku a tkaninách ani památky!

  2. Skvrny od čaje, čokolády, kávy, vajec nebo třeba od kakaa skvěle vyčistí glycerín, který se opravdu vyplatí mít doma stejně jako čpavek (má stejné účinky a odstraňuje jiné skvrny). Zároveň jeho použití zabraňuje zamlžování brýlí nebo oken.

  3. Cenovku již nikdy více neodtrhávejte nehtama na sucho, ani jí nenamáčejte pod vodou! Stačí, když ji krátce nahřejete fénem a poté opatrně odstraníte.

Úklid domu a domácnosti

Pryč se zápachem!

Každý touží po voňavé domácnosti, která však po úklidu obvykle „zasmrádne“ z nepříjemného pachu použitých úklidových prostředků. Nemusíte ihned zapalovat vonné svíce, abyste tyto umělé odéry přehlušili. S několika praktickými babskými radami a triky budete mít voňavou domácnost stále, nejen po úklidu či chvilce relaxace:

  1. Abyste se vyvarovali zápachu z luxování (sáček z vysavače vypouští vždy docela nepříjemný pach), stačí před vysáváním posypat koberec vanilkovým cukrem. Ten poté společně s dalšími nečistotami a prachem vysajete, ale v místnosti zůstane svěží vanilková vůně, která váš pokoj provoní po každém luxování.

  2. Jako jednoduchý a levný interiérový deodorant skvěle poslouží smotek vaty namočený do citronového nebo pomerančového oleje, který jednoduše skryjete někam do místnosti. (např. za květináč na parapet)

  3. Abyste zamezili nepříjemném zápachu ze skleněného nebo keramického popelníku, který vděčně a často využíváte, vypláchněte jej jednou za čas kuchyňským octem. V případě kovových popelníků použijte čistý líh. Vaši nekuřáčtí rodinní příslušníci a přátelé jistě velice ocení, že nepříjemný cigaretový zápach z popelníku zmizí.

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *