Babské rady: koupelna jako ze škatulky!


Čistá a udržovaná koupelna by měla být základem každého domu, kde žije spořádaná domácnost, která dbá o vlastní hygienu a čistotu. Říká se, že kdo nepečuje o svou koupelnu, často stejnou měrou nepečuje ani sám o sebe. Ne vždy se však podaří drahým mycím prostředkům a vaší píli, vyhrát boj s vodním kamenem nebo vyčistit zašlé spáry mezi dlaždičkami. Ať se snažíte sebevíc, vodní bakterie si vás stejně najdou. Proto vám dnes ukážeme několik dalších osvědčených babských rad, které vám levně, jednoduše a efektivně pomohou udržet vaši koupelnu krásně lesklou a hlavně zcela čistou! Vsaďte na rady našich babiček a hurá do boje!

1. Vana a umyvadlo

Když se řekne koupelna, každému se hned vybaví dvě základní a běžně nejpoužívanější kouty: umyvadlo a vana, případně sprchový kout. K udržení jejich lesku a čistoty, postačí využít následujících „fíglů“:

 

Čištění umyvadla

  • Na vyčištění umyvadla nebo vany použijte sůl s octem. Jednoduše se zbavíte matného povrchu a dosáhnete lesku jako u nového koupelnového vybavení. Buď nasypte do umyvadla nebo vany vrstvu soli, kterou navlhčíte octem a necháte alespoň 8 hodin působit, a následně matné skvrny vytřete drsnou houbičkou a opláchnete teplou vodou, nebo
  • smíchejte ocet se solí dohromady a běžným způsobem drhněte vanu, umyvadlo, nebo dokonce vodovodní baterii! Zbavíte se nejen matnoucích efektů, ale i vodního kamene nebo rzi, pokud necháte vyrobený přípravek déle působit.
  • Pokud chcete, aby se vám po úklidu vana nebo umyvadlo oslnivě lesklo, využijte kelímku podmáslí, do něhož nasypte cca 3 kuchyňské lžičky soli. Důkladně promíchejte a vyčistěte požadovaný povrch. Zbytky prostředku opláchněte vodou.

2. Kachličky a spáry

 

„Co oči nevidí, to srdce nebolí“… Jenže co dělat, když zašlé kachličky a špinavé spáry mezi nimi jsou po umyvadlu a vaně hned ta první věc, které si každý všimne? Dosáhněte pomocí babských rad čistoty i těchto problematických zákoutí vaší koupelny:

 

Čištění dlaždiček

  • Vodní kámen po celé koupelně, nejen na kachličkách (např. i na sklech u sprchového koutu), odstraníte pomocí hadříku namočeného do octa.
  • Ocet vám pomůže také vybělit spáry. Postříkejte jím nevzhledné usazeniny a mezi dlaždicemi a kachličkami, nechte působit a následně omyjte vodou.
  • Abyste se vyvarovali další tvorbě skvrn na dlaždicích a kachličkách, jemně je po vyčištění vyleštěte s pomocí účinků lněného oleje. Kachličky se budou krásně lesknout a po nějakou dobu se vám na nich nebudou tvořit další skvrny.

3. Doplňky

 

Koupelnu zcela určitě netvoří pouze vana, umyvadlo a kachličky nebo dlaždice. Při jejím úklidu byste rozhodně neměli zapomínat ani na detaily, jako jsou například chromované úchytky, odtoky nebo např. skvrny od barvení vlasů:coca-cola-sklenice

 

  • Chromované úchytky nebo např. vodovodní baterie oživíte pomocí citrónové šťávy. Pokud je budete touto„kyselinou“ potírat, docílíte nejen obnovení lesku, ale také se zbavíte rzi.
  • Odtoky prakticky od čehokoli (vana, umyvadlo…) vyčistíte i za pomocí zbytku nedopité coca-coly nebo sody. Použijeme-li coca-colu (nebo sodu) jako čistící prostředek, stačí nalít jednu sklenici do odpadu a trubka rázem zůstane průchodná.
  • Chystáte-li se na barvení vlasů, pak ještě předtím potřete umyvadlo saponátem na nádobí. Dopředu ho tak ochráníte před nesnadno odstranitelnými skvrnami od barvy, protože po použití saponátu stačí po barvení vlasů už jen umyvadlo důkladně vypláchnout teplou vodou.

 

 

TIP: Máte-li ve vaší koupelně například zrcadla nebo pochromované doplňky, přečtěte si také naše předchozí babské rady, které vám pomohou udržet v čistotě nejen vaši koupelnu!

 

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *