Babské rady: Jarní úklid


Podle kalendáře je už zima dávno za námi a také první poslové nám již jasně ohlašují příchod jara. K jaru neodmyslitelně patří i pořádný jarní úklid. Nechce se vám zbytečně utrácet za hromadu čistících prostředků, které jsou navíc plné chemie? Pak čtěte následující řádky, kde se dozvíte, jak uklidit snadno, levně a hlavně účinně!

Babské rady: 3 nejlepší pomocníci v domácnosti

Taky vám nejde do hlavy, jak se naše babičky dokázaly obejít bez všemožných čistících přípravků a vymožeností a přesto se jejich domovy vždy blýskaly a zářily čistotou? Někdy stačí použít suroviny, které máte běžně v kuchyni a překvapivě vám s úklidem pomohou mnohdy lépe a účinněji, než předražené chemické prostředky. Pojďte s námi objevit účinky octa, jedlé sody a citrónové šťávy!

 

1. Ocet

je díky svým čistícím a desinfekčním účinkům základní univerzální pomocník při úklidu. Využijete ho v zejména při úklidu kuchyně a Ocet v láhvikoupelny.

  • Společně s citrónovou šťávou je skvělý na umývání nádobí, zejména skleniček, které se budou krásně lesknout.
  • Uplatníte ho i při čištění baterie, hravě odstraní vodní kámen.
  • Pomůže vám také při odstraňování plísní.
  • Ocet se doporučuje přidávat do pračky místo prášku.
  • Odstraní zápach z popelníků.

Ocet se solí dokáže přes noc krásně vybělit záchodovou mísu. Nalijte neředěný ocet do rozprašovače, nastříkejte na okna a vyleštěte. Budete překvapeni, jak se vám budou blýskat.

Pro silnější znečištění se doporučuje ředit ocet vodu v poměru 1:2, pro běžný úklid stačí zředit 1:4.

2. Jedlá soda

Jelá soda na skleněném talíři

 

vám spolehlivě pomůže vyčistit zašlý dřez, připálené dno v hrnci, spáry mezi kachličkami. Poradí si také s usazeninami v umyvadle či vaně.

  • Na nánosy kolem plotýnek použijte citrónovou šťávu, horkou vodu a jedlou sodu.
  • Jedlá soda s octem a horkou vodou jsou skvělým prostředkem pro čištění koberců.
  • Pokud chcete mít čisté, jemné a voňavé prádlo, přidejte do pračky ¾ hrnku jedlé sody.

3. Citrónová šťávaCitróny

je ceněna především pro své bělící účinky, a to nejen v kosmetice. Na bělení prádla se osvědčilo smíchat ½ hrnku citrónové šťávy se ¾ hrnku jedlé sody.

Kombinace octa, jedlé sody a pár kapek citrónu skvěle vyčistí a vybělí bílou kuchyňskou linku a zbaví i odolných mastných skvrn.

 

 

Tip: Pokud doma zrovna nemáte zmíněné ingredience, nezoufejte. Určitě máte v domácnosti kuchyňskou sůl, která se vám bude hodit na znečištěnou troubu nebo připálenou pánev. Pivo je zase výborný prostředek na čištění dřevěných ploch. S mastnými fleky na tkaninách či koberci si poradí také hladká mouka, která do sebe vsaje veškerou mastnotu. Místo pak stačí jednoduše vyčistit vodou a mýdlem. Zašlá skla či zrcadla lze krásně umýt vývarem bramborových slupek v horké vodě.

Pomocníci na zahradě

Chcete umýt zašlý plastový zahradní nábytek? Smíchejte hrnek tekutého olivového mýdla, 2 polévkové lžíce octa, 2 lžičky jedlé sody a vše zalijte 3 hrnky horké vody.

Zahradní dřevěný nábytek

Nevíte si rady se mšicemi? Použijte na ně postřik ze silnějšího kopřivového výluhu, ořechového listí, přesličky či rebarbory!

 

 

A co vy? Máte nějakou zaručenou babskou radu, která funguje? Podělte se o ní s námi v diskuzi!

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *