Jak vybrat povlečení do postýlky


Povlečení do dětské postýlky

Každý rodič si pro své miminko přeje především tři základní věci: kvalitu, bezpečí a spokojenost. Způsobů, jak tohoto výsledku docílit, existuje spousta. Od kupování zdravé osvědčené výživy až po vybavení dětského pokojíčku. Ve všech případech přitom záleží především na výběru zboží. Obchody a e-shopy dnes nabízejí množství produktů, z nichž je těžké vybrat ty, které by byly pro vaše dítě vhodné. Někteří výrobci dávají přednost snížené ceně, jiní si zakládají na prvotřídní kvalitě. Podle čeho tedy volit? V následujících řádcích se vám pokusíme nastínit, jak správně vybrat povlečení do dětské postýlky.

Povlečení do postýlky modré

1. Pro koho je povlečení do postýlky určeno?

Zásadními otázkami při výběru dětského povlečení do postýlky jsou věk a pohlaví dítěte. Věk určuje velikost postýlky, tím pádem i velikost povlečení. Pro miminka do 3 let jsou určeny především postýlky o rozměrech 120×60 cm, do nichž patří peřinka s polštářkem adekvátní velikosti. Nejčastěji jsou vyráběny peřinky o velikosti 135×100 cm nebo 120×90 cm a polštářky o velikosti 60x40cm. Při výběru dětského povlečení je důležité brát na tyto rozměry zřetel. Zejména proto, aby povlečení na peřince neplandalo. Při neobratném zacházení totiž hrozí zadušení dítěte!

Dobrá rada: Volba většího rozměru peřinky (135×100) je praktičtější. Déle ji pro své miminko využijete, a přitom ani u těch nejmenších v postýlce nikde nepřekáží.

2. Holčička nebo chlapeček?

Pohlaví dítěte zřídkakdy neurčuje barvu dětského povlečení. To však záleží především na vkusu rodičů. Obecně platí, že modrá barva se hodí pro chlapečky a růžová pro holčičky. Většinou se ale povlečení do postýlky pořizuje ještě před narozením miminka a mnozí rodiče jeho pohlaví dopředu neznají. Proto se dětská povlečení vyrábějí i v tzv. neutrálních barevných provedení. Vybrat si tedy krom modré a růžové můžete např. i světlounce žlutou, naoranžovělou, bílou nebo světle zelenou barvu.

 Povlečení do postýlky zelenéMoskytiéra do postýlky

3. „Čím více dílů, tím lépe“ – kvůli bezpečí

Správný výběr vybavení postýlky se netýká pouze povlečení peřinky a polštáře. Stejně důležité je dbát na výběr moskytiéry (ochranné síťky) nebo límců do postýlky. Pokud přemýšlíte, že se těchto doplňků zřeknete, měli byste uvážit, kolik nástrah na vaše miminko v postýlce čeká. Vyztužené límce kolem vnitřních stěn postýlky chrání vaše miminko před úrazy nebo jinými zraněními a moskytiéry dopřávají miminku nerušený spánek bez bzučení a hmyzích štípanců.

Všechny tyto díly se dají koupit samostatně nebo v x-dílných sadách spolu s povlečením peřinky a polštářku. Nejen, že při koupi celé soupravy naráz ušetříte, ale budete mít postýlku sladěnou barevně i materiálem. Některé vícedílné sady navíc obsahují i další estetické doplňky, např. nebesa.

Límec do postýlky

4. Materiál a zapínání

V nevedlejší řadě záleží samozřejmě také na výběru použitého materiálu a volbě zapínání povlečení (včetně moskytiéry, prostěradla, límců a dalších doplňků).

Povlečení do dětských postýlek jsou obvykle vyráběna z flanelu, bavlněných tkanin s příměsí (např. 50% bavlny a 50% mikrovlákna), z krepu nebo ze 100% bavlny. Taková povlečení jsou upřednostňována, protože neobsahují žádná umělá vlákna. Jsou proto pohodlnější, neškodí zdraví, neškrábou, ani se z nich nedělají vyrážky. Výplně límců tvoří polyester a umělá vlákna, ty ale nepřicházejí do přímého styku s miminkem, navíc jsou protialergické.

Co se týče zapínání povlečení, snadným a praktickým řešením je tzv. skrytý zip. S ním je jen malá šance, že by si ho miminko v postýlce vůbec všimlo. Naopak nevhodné je zapínání na knoflíky. Tam hrozí jejich odtržení a následné spolknutí dítětem, které by se jimi mohlo zadusit. Ochranné límce se k postýlce obvykle přichytávají z vnější strany pomocí zavazovacích šňůrek, k nimž z vnitřku postýlky nemá dítě přístup.

5. Praní a údržba

Praní a údržba bavlněných povlečení je snadná a nenáročná. Povlečení je možno prát samostatně v pračce na 40-60° C za pomoci kvalitního pracího prášku a aviváže, a poté běžně vyžehlit. Sušit ho můžete na šňůře, ale i v sušičce. Pouze pokud máte nad postýlkou nebesa, je nutné z nich častěji otírat prach.

Pokud si s výběrem povlečení do dětské postýlky stále nevíte rady, nebojte se nás cokoli zeptat. Můžete se ptát v komentářích a nebo přímo na našem Facebooku.

Přidejte svůj názor

komentářů

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *